6 érdekesség a teknőctarka macskákról
2025. 04. 18. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 18. - Fotók: Getty Images Hungary
A teknőctarka cicák mindig is közel álltak a szívünkhöz. Egyrészt lenyűgöző, és önmagában is nagyon változatos mintázatuk miatt, másrészt pedig mindig pozitív élmény volt ilyen cicákkal találkozni. A tudomány jelenlegi állása szerint ugyan nincs összefüggésben a szőrszín és a személyiség, a tekik a tapasztalataink szerint mindig kedves, gyengéd, de mégis önálló, karakán macskák.
A következőkben 6 érdekességet olvashatsz a teknőctarka macskákról.
Akárcsak a trikolór, vagyis a kalikó macskák, a teknőctarkák is szinte kivétel nélkül nőstények. Egészen pontosan 400 000 az 1-hez eséllyel lehetnek kandúrok, ugyanis a hímek (hímneműek) egy X- és egy Y-kromoszómával rendelkeznek, míg a nőstények (nőneműek) két X-szel. A mintázat kialakulásához pedig két X-kromoszómára van szükség, tehát egy teknőctarka vagy kalikó kandúr esetében a DNS kialakulásakor egy porszem kerülhet a gépezetbe.
Kicsit részletesebben kifejtve, az X-kromoszóma hordozza a legtöbb információt a macskák színére vonatkozóan. Mivel a nőstényeknek két X-kromoszómájuk van, a hímeknek pedig egy X és egy Y, a nőstények örökölhetik mind a fekete, mind a narancsszíneket. Nagyon ritka esetekben azonban hím macskák is születhetnek egy extra X-kromoszómával (XXY), amely lehetővé teszi számukra ezen színkombinációk öröklését. Azonban ennek a különleges szőrzetnek van hátránya a hímeknél: sokkal rövidebb az élettartamuk, ráadásul többségük steril is.
A teknősök páncéljából korábban ékszereket, szemüvegkereteket és lakásdíszeket készítettek – egészen az 1970-es évekig. A teknőctarka macskák nevüket azért kapták, mert bundájuk színe és mintázata hasonlít ehhez az anyaghoz. A teknősállomány világméretű pusztulása miatt a CITES-egyezmény betiltotta az anyag használatát, amit jelenleg mesterséges alternatívákkal helyettesítenek, és továbbra is nagyon népszerű.
A fekete bundán lévő foltok mérete változó lehet: az apró pöttyözött mintától egészen a nagy, összefüggő színterületekig megfigyelhetjük ezeknél a cicáknál a narancs árnyalatot. Ha a mintázatba fehér is vegyül, akkor már nem teknőctarkáról, hanem kalikóról, vagy trikolórról (háromszínű) beszélünk. Abban az esetben, ha a macskán lévő színek világosabbak, vagyis hígítottak, tehát a fekete az inkább szürke, a narancs pedig akár bézses árnyalatot ölt, a cica nem tortie, hanem torbie. A torbie macskákról, vagyis a cicavilág unikornisairól itt olvashatsz bővebben.
Angol nyelvterületen a teknőctarkákat tortoiseshell néven emlegetik, amit tortie-nak becéznek. A tortie és az attitude (viselkedés, hozzáállás) szavak összeolvasztásából létrejött a tortitude szócska, amely arra utal, hogy ezek a cicahölgyek bizony igen sajátos, meglehetősen fűszeres személyiséggel bírnak.
A Kaliforniai Egyetem Davis Állatorvosi Karának kutatói vizsgálták a szőrzet színe és a viselkedés közötti kapcsolatot. A fő fókusz a teknőctarka, trikolór és torbie macskák voltak. A kutatást követően terjedt el a tortitude elnevezés, amely a teknőctarka macskák energikus, szemtelen, sőt kissé agresszív viselkedésére utal. Sokan egyetértettek vele, hogy cicáik valóban ilyenek, a kutatás viszont nem talált szignifikáns kapcsolatot a szőrzet színe és a viselkedés között. Mi pedig éppen az ellenkezőjéről tudunk beszámolni, akárcsak ha saját kedvencünket nézzük. A csíkosnál kedvesebb és figyelmesebb cicát el sem lehetne képzelni!
Japánban úgy tartják, hogy a teknőctarkák megvédik a hajókat a szellemektől és hajótörésektől. Angliában egyesek szerint ha május hónapban teknőctarka macska farkát dörzsölik egy szemölcsre, az elmúlik. Az Egyesült Államokban a teknőctarka cicákat „pénzhozó” macskáknak tartják. Ha pedig egy ritka hím teknőctarka érkezik hozzád? Az különösen nagy szerencsét jelent Skóciában és Írországban.
A teknőctarka egy mintázat, nem pedig egy fajta, ám a standard több fajtatiszta macska esetében is elfogadja a tekimintázatot. A teljesség igénye nélkül ezek a következők: brit rövidszőrű, perzsa, egzotikus rövidszőrű, maine coon, amerikai rövidszőrű, japán csonkafarkú, a rex csoport fajtái vagy a norvég erdei macska.
Ez csupán feltételezés, de megfigyeltünk valami érdekeset. Nem olyan régen adtunk hírt valószínűleg a világ jelenleg egyik legöregebb macskájáról, Millie-ről, akik a napokban töltötte a 30. születésnapját, és teknőctarka mintában pompázik a bundája. A legidősebb macska Guinness-rekordjának jelenlegi birtokosa Flossie, aki szintén 30 éves. Ha pedig végzünk egy kis kutatást a valaha élt legidősebb macskák között, akkor láthatjuk, hogy közülük több is teki, név szerint pedig Sasha, Rosie és Tiffany Two.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek