Nemcsak a kutyákra, de a macskákra is nagy veszélyt jelent a toklász

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Nemcsak a kutyákra, de a macskákra is nagy veszélyt jelent a toklász

Közzétéve: 2025. 05. 24 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

macska kertben gazok között

A We love Dogz oldalán minden szezon kezdetén többször is írunk a toklász, vagyis az egérárpa veszélyeiről. Bár jelentéktelen kis apróságnak tűnhet elsőre, nemhiába a gazdik rettegett ellensége. Arra azonban kevesebben gondolnak, hogy a kijárós vagy a kinti macskákra ugyanakkora kockázatot jelent.

A toklászhoz kegyes volt az anyatermészet, a növény ugyanis olyan magokat termel, amelyeknek hegyes tüskéi mindenbe beleakadnak, így gondoskodva arról, hogy mind messzebbre és messzebbre eljussanak, ahol a földbe kerülve gyökeret ereszthetnek. A probléma azzal van, hogy a megszáradt kalászok rendkívül hegyesek, így képesek az élő szövetek mélyére hatolni. A következőkben arról lesz szó, hogy a macskára miért veszélyes a toklász, és hogyan védekezhetünk ellene.

toklász A toklász zöld állapotában még nem veszélyes, megszáradva azonban annál inkább

Mi az a toklász, és miért veszélyes a macskára?

Az egérárpa, népies nevén a toklász egy gyakori egynyári gyomnövény. Bár nem mérgező, a kisállat-tulajdonosoknak gyakran gyűlik meg vele a baja. Tavasszal, amikor még zöld, nem jelent veszélyt, ám ahogy megszárad a kalász, és leválik a szárról, könnyűszerrel fúródik be a kutya és a macska testébe is.

A kalász vége rendkívül hegyes, valamint a formája dárdahegyre emlékeztet, ezért képes a szövetekben mélyre is eljutni, ezzel fájdalmat okozva. Fontos tudni, hogy ritkán és extrém esetekben az állat halálát is okozhatja, ugyanis nem tud lebomlani. A szembe, fülbe kerülve különösen nagy kockázattal jár, de a szájon át akár a tüdőbe is eljuthat, ami pont olyan veszélyes, mint amilyennek hangzik.

A felszíni fűkalászok kilátszódhatnak egy irritált sebből, de ahogy mélyebbre hatolnak, már csak képalkotó vizsgálatokkal lehet őket azonosítani. A kezelés a kézzel való egyszerű eltávolítástól a sebészi eltávolításig és másodlagos fertőzések kezeléséig terjedhet. A gyógyulás kimenetele attól függ, mely szöveteket érinti az elvándorló fűkalász. Azok a kalászok, amelyek mélyen a testbe jutnak, vagy a szemben, szájban, fülben, illetve orrban találhatók, nehezebben távolíthatók el, és súlyosabb következményekkel is járhatnak, mint a bőrben lévők.

macska toklász között A benti, kinti és kijárós macskákat is mindennap nézzük át: ellenőrizzük, hogy nincs-e rajtuk sérülés vagy bármilyen gyanús elváltozás

Ilyen tüneteket okozhat a toklász, és így lehet kezelni

Természetesen nagyban függ attól, hogy a test mely részébe fúródott a növény, és merre mozdult, mielőtt felfedezték, azonban az alábbi gyakori tünetekre érdemes figyelni, főleg, ha szennyezett területen éltek:

  • köhögés;
  • öklendezés, hányás;
  • bőr alatti csomók;
  • bőrkiütés;
  • bőrből szivárgó gennyes váladék;
  • vörös szem(ek);
  • szemváladékozás;
  • hunyorgás;
  • tüsszögés;
  • orrfolyás;
  • fejingatás, fejdöntés.

A szem érintettsége az esetek közel 90%-át teszi ki macskák esetében. Ha arra gyanakszol, hogy valami megsérthette a cicád bármely részét, mindenképpen kérj egy időpontot az állatorvoshoz. Nem érdemes kockáztatni, általában ugyanis minél tovább halogatják a vizsgálatot, a diagnózist és a kezelést, annál rosszabbá válik a prognózis.

A kezelés az egyszerű kézi eltávolítástól a műtéti beavatkozásig terjedhet. Ha a kalász a fülcsatornában, orrban, szájban vagy szem körül található, szükséges lehet altatás az eltávolításhoz. Utókezelésként antibiotikumokat, gyulladáscsökkentőket és általános támogatást alkalmaznak. Fontos megérteni, hogy a tünetek csak a kalász eltávolítása után szűnnek meg, a növény ugyanis nem fog lebomlani, és egyre mélyebbre vándorol majd a szövetekben. A gyógyulási esélyek jók, ha a kalászt eltávolítják, és a másodlagos fertőzéseket is kezelik.

macska virágok között A fotó illusztráció, nem toklász látható rajta

Gondoljunk a megelőzésre!

A legjobb megelőzés az, ha elkerüljük azokat a területeket, ahol a toklász jelen van. Ez persze csak azokra lehet érvényes, akiknek a kedvence felügyelet mellett tölt kint időt, vagy esetleg pórázas sétára viszik őket. Ha kedvenced szabadon közlekedik, arra figyelj, hogy mindennap egyszer átnézed, hogy nincs-e rajta seb, sérülés, gyanús elváltozás. Alaposan vedd szemügyre a teljes testet, figyelmet fordítva a száj belsejére, a fülekre, az orra, a szemekre, a mancsokra is. Ez nem csupán a toklász miatt fontos, hanem a macska általános jóllétének biztosítása érdekében is elengedhetetlen.

Mivel a toklász a ruhába is makacsul beleakad, akár te is hazaviheted az otthonodba, így a benti macskákat is ajánlott rendszeresen átvizsgálni.

Kövess minket!

udvar kert kinti macska kinti veszélyek kijárós macska veszélyes növények

Kapcsolódó cikkek