A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

5 érdekeség a toygerről: minitigris a kanapén

Molnár Enikő

2025. 02. 17.

2025_02_toyger-fekszik-es-a-kameraba-nez-1-1024x535.jpg

A toyger egy viszonylag új és ritka fajta, látványos küllemmel megáldva. Az alábbi érdekességek mentén pedig közelebbről is megismerheted.

Külseje alapján és viszonylagos ismeretlensége miatt például sokan azt hiszik, hogy a toyger igazából a bengáli valamilyen változata. Ezzel bár nem járnak túl messze az igazságtól, valójában nem állja meg a helyét. A toygernek valóban van köze a bengálihoz, ugyanis a fajta alapkövét két cica képezte, egy iromba (cirmos) házi macska, Scrapmetal, és egy bengáli, Millwood Rumpled Spotskin. Judy Sugden, a fajta megálmodója az 1980-as években kezdte el a toygerprojektjét, 2007-re pedig eljutott vele odáig, hogy a három legnagyobb macskás szervezet közül az egyik, egészen pontosan a TICA elismerte a „cirmos bengálit”. Mára egyre többen keresik ezt a fiatal fajtát, az alábbi érdekességek segítségével pedig téged is bevezetünk a toyger világába.

toyger Toyger

1.) A minitigris

A fajta neve a „toy” és a „tiger” szavak összevonásával jött létre. Előbbi elsősorban kis méretére vonatkozik (ahogyan a kutyáknál is találkozhatunk a legkisebb ebek esetében, toy mérettel), de a szó jelentése egyben játék is. Tehát alternatív értelmét figyelembe véve akár játék tigrisnek is lehetne hívni a toygereket. Utóbbi, tehát a tiger pedig a nagymacskához hasonló mintázatára és színezetére utal.

2.) A toyger egy nagyon ritka fajta

Fentebb már többször is megemlítettük, hogy egy ritka fajtáról beszélünk, ám ezt most egy kicsit jobban is kifejtenénk. 2020-ban hivatalosan kevesebb mint 500 toygert regisztráltak. Ennek oka többek közt az is lehet, hogy a TICA-nál bejegyzett toygertenyésztők száma igen csekély. 2021-ben 19-et említettek a szervezet honlapján, azóta pedig megcsappant a számuk. A TICA nyilvántartásában jelenleg 10 olyan nevet találhatunk, akik Amerikában több államban is működnek, Európában pedig csupán Spanyolországban honosodott meg a fajta.

toyger áll A toyger jellegzetes mintázata összetéveszthetetlen

3.) A minitigris figyelemfelhívásként is szolgál

Viszonylag ritka, hogy egy macskafajta tenyésztésének az esztétikumon kívül más célt is kijelölnek. Ám a toyger esetében ha minden igaz, ez megtörtént. Egy forrás szerint ugyanis már a kezdetektől fogva számos tenyésztő munkájának hátsó szándéka is volt. Másodlagos céljukként azt nevezték ki, hogy a minitigrisek népszerűsítésével felhívják a figyelmet a valódi tigrisek veszélyeztetett státuszára, az élőhelyük védelmére, továbbá az állatfaj megóvásának fontosságára.

4.) Így segítik a toygerek a tigriseket

Állítólag vannak olyan toygertenyésztők, akik bevételük egy részével vadrezervátumokat és a tigrisek védelmét támogatják. Bár ezzel kapcsolatban egy forrásnál többet nem találtunk, ha valóban így van, indirekt módon ugyan, de a toygerek segítik a vadon élővilágát.

Ennek ellenére vannak olyanok, akik nem értenek egyet a toyger fajta létjogosultságával, tekintve, hogy bárhogyan is szépítgetjük, elsősorban ez egy designerfajta, és az egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy bundája leutánozza a vadon élő tigrisek csíkozását. Carola Baskin, a Big Cat Rescue alapítója a The New York Times cikkében például „önzőnek” nevezte a toygertenyésztőket, arra hivatkozva, hogy az új fajták létrehozása effektíve csak ront az elvadult, illetve kóbor macskák helyzetén. Személyes véleményünk szerint ez azért nem ennyire egyszerű. A kóbor macskák helyzetének se nem okozója, se nem katalizátora a toyger és egyéb újabb fajták tenyésztése. Hiszen valljuk be, elsősorban nem azért van ennyi gazdátlan, kóbor és elvadult cica, mert vannak, akik fajtatiszta macska vásárlása mellett döntenek.

kölyök toyger Toygerkölyök

5.) Anya-lánya projekt: avagy a vadon esztétikája találkozik a házi macskákkal

Nemcsak a toyger közeli rokona a bengálinak, de a toyger tenyésztője is közeli rokona a bengáli tenyésztőjének. Egészen pontosan egy anya-lánya párosról van szó Jean Mill, a bengáli létrehozója, és Judy Sugden, a toyger létrehozója személyében. Sugden úgy nőtt fel, hogy személyesen, testközelből is megismerhette a bengáli kialakításának és tenyésztésének folyamatát. A különleges kinézetű macskák iránti szeretete pedig felnőttkorára is megmaradt. Így ahelyett, hogy építészmérnöki karrierjét építette volna tovább, egy új macskafajta létrehozása mellett döntött édesanyja nyomdokaiba lépve.

Ha szeretnél többet megtudni a toygerről, akkor olvasd el fajtaleírásunkat. Amennyiben pedig a mini változat helyett inkább a nagymacskák érdekelnek, olvasd el ezt az írásunkat a tigrisről.

Kövess minket!

érdekesség érdekességek macskás érdekességek toyger

Kapcsolódó cikkek