11 jel, hogy a macska túlhevült a nyári forróságban

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

11 jel, hogy a macska túlhevült a nyári forróságban

Közzétéve: 2023. 07. 12, Frissítve: 2025. 06. 27 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

2023_07_gettyimages-1519560310-1-1024x683.jpg

Bár a macskák testhőmérséklete magasabb (38–38,5˚C), és kifejezetten szeretik a meleget, a nyári forróságban ők is képesek túlhevülni, aminek komoly következménye lehet az egészségükre és az általános jóllétükre.

A következőkben részletezni fogjuk azokat a jeleket, amelyek arra engednek következtetni, hogy túlmelegszik a macska. Valamint adunk néhány tippet azzal kapcsolatban is, hogy a kánikulában hogyan csökkentheted a hőmérsékletet biztonságosan a környezetükben.

nyár A túlhevülés könnyen hőgutával végződhet

Mi a túl meleg egy macskának?

A magasabb testhőmérséklet ellenére is általános szabály, hogy ami túl meleg neked, az a macskának is az. Ehhez ráadásul hozzájárul az is, hogy a macskák sokkal nehezebben hűtik le a testüket, mint mi. Egyrészt kisebb helyen izzadnak (a talppárnáik között), valamint a sokkal rendszeresebb önápolás – aminek hatására elpárolog róluk a nyál, ami így picit hűti őket – sem feltétlenül elégséges. Ezért a melegben a cicák lelassulnak, és igyekeznek olyan sokat árnyékban tartózkodni, amennyit csak lehet.

Ha az otthonod légkondicionált, nem kell különösebben aggódnod amiatt, hogy a kedvenced túlhevül-e. Azonban ha nincs otthon klíma, vagy kijárós, esetleg kinti a cicád, a következő jeleket kell figyelned.

Ezek a jelei annak, hogy túlmelegszik a macska: a tünetek hőgutára is utalhatnak

  • zihálás, lihegés, légzési nehézség
  • nyugtalanság
  • fokozott szívverés
  • nyáladzás
  • letargia, gyengeség
  • megnövekedett testhőmérséklet
  • egyensúlyvesztés
  • gyakoribb nyávogás
  • élénk rózsaszín vagy vörös íny
  • vörös nyelv
  • üveges szemek

Amennyiben ezeket a tüneteket észleled, próbálj nyugodt maradni, valamint igyekezz, hogy kedvencedet se zaklasd fel, és hívd azonnal az állatkórházat vagy az állatorvost! A hőguta orvosi vészhelyzet, aminek a kezelése nem tűr halasztást! Máskülönben kedvenced szervei végzetesen sérülhetnek, de akár el is pusztulhat az állat.

Mielőtt beérnétek a kórházba vagy az állatorvoshoz, addig is próbáld a cicát nedves, hűvös (nem jéghideg!) törölközővel óvatosan hűteni a nyakánál, a mellkasánál, az ágyékánál. Akár jégakkut, vagy jégzselét is használhatsz, amit egy vékony ruhába kell csomagolni, hogy ne érintkezzen az állat testével közvetlenül. Ha a fürdést jól viseli, akkor érdemes lehet hűvös vizet folyatni rá, szintén nagyon vigyázva.

Vannak fajták, amelyeket fokozottan érinthet a túlhevülés, a hőguta veszélye

Néhány fajta nagyobb veszélynek van kitéve a túlmelegedést és a hőgutát illetően. Az állatorvostól érdemes megkérdezni a rutinvizsgálat alkalmával, hogy a te kedvenced a vizsgálatok alapján – akár ezek közé a fajták közé tartozik, akár nem – nagyobb kockázatnak van-e kitéve a meleget illetően.

Az alábbi fajtákra kell különösen ügyelni:

A rend kedvéért ezt külön szeretnénk kiemelni

Macskát a nyári forróságban tilos az autóban hagyni még enyhén lehúzott ablak mellett is! De még melegben sem! Az autó utastere napsütésben üvegházként funkcionál, ami miatt egy átlagos 30˚C-os nyári napon 20 perc után 46˚C-ra is képes felmelegedni. Ám még enyhe tavaszi időjárásban sem sokkal jobb a helyzet: 21˚C-ban 30 perc után 37˚C is lehet bent. Nincs több kérdés, ugye?!

Kérünk, ha autóban hagyott állatot vagy gyereket látsz, hívd a 112-es segélyhívót!

ventilátor Egy kisebb ventilátor is nagy segítség lehet a hűtésben

Így előzheted meg a kedvenced túlhevülését és a hőgutát

Kövess minket!

hőguta nyár nyári veszélyek túlmelegszik a macska

Kapcsolódó cikkek