A világ leggyorsabb embere sem tudná lefutni a macskákat: ez az oka

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

Ilyen fürgék a macskák: ezért nem tudná még a világ leggyorsabb embere sem lefutni őket

2025. 04. 20. - Fotók: Getty Images Hungary

maine coon futás közben

Minél inkább megismerjük a macskákat, annál biztosabbak vagyunk benne, hogy páratlan élőlényeket nevezhetünk a barátainknak. Mindenféle elfogultság nélkül mondhatjuk, hogy az anyatermészet valami igazán kiválót alkotott az esetükben.

Gyakran esik a szó a különféle készségeikről és tulajdonságaikról, ám ritkán beszélünk arról, hogy tulajdonképpen milyen gyors is lehet egy macska. Pedig hidd el, ezen a területen is az élvonalban vannak! Lássuk máris, hogy milyen gyorsan tud futni egy macska, és miért nincs esélye velük szemben még a világ leggyorsabb emberének sem.

2025_03_macska-az-uton-1-1-1024x535.jpg Ha egy macska nekiiramodik, az embernek esélye sincs

Milyen gyorsan fut egy házi macska?

Természetesen egy macska sebességét több tényező is befolyásolja, ám egy átlagos házi cirmos körülbelül 48 km/órás végsebességet is elérhet.

Ez hasonlít egy átlagos kutya sebességéhez (24–44 km/óra), de persze van ennél gyorsabb és lassabb is, hiszen az angol agár 72 km/órás tempójával nehéz felvenni a versenyt.

Usain Bolt 2009-ben 100 méteren döntötte meg egyik alkalommal a világrekordot, amit 9,58 másodperc alatt futott le. A világrekord futása során a végsebessége 37,58 km/óra volt, miközben a top sebessége a futás során (60-80 m) elérte a 44,72 km/órát. A világon leggyorsabban futó emberének rekordját még ma is ő tartja. Ám ez sem lenne elég ahhoz, hogy lenyomja Cirmit, pedig Bolt hónapokon, mondhatni, egész addigi életén át készült erre a megmérettetésre.

Egy átlagos személy persze még messzebb kerül attól, hogy egy macska nyomába érhessen, ugyanis a hétköznapi személyeknek – akik többé-kevésbé mozognak, de nem sportból élnek – végsebessége körülbelül 24 és 35 km/óra között van.

Lakásod uralkodója persze nem veheti fel a versenyt egy gepárddal, amely 80–130 km/órával képes nyargalni, de nincs túl messze a leopárdtól, amely végsebességét körülbelül 58 km/óra körül mérik. De ha már a nagymacskáknál tartunk: az oroszlán sebessége körülbelül 74 km/óra, a pumáé 80 km/óra, ahogy a jaguáré is, a tigrisé 64 km/óra, míg a hópárducé 65 km óránként. (Fontos hozzátenni, hogy bár az egyszerűség kedvéért így fogalmaztunk, sem a puma, sem a gepárd nem nagymacska.)

gepárd A gepárd a leggyorsabb szárazföldi emlős

Gondolhatnánk, hogy egy állat gyorsasága az izmainak méretétől függ: nagyobb erő = nagyobb sebesség. Ez részben igaz, de egy elefánt sosem fogja lehagyni a gazellát. Akkor hát mi határozza meg valójában a maximális sebességet?

Mi határozza meg egy lábas élőlény gyorsaságát?

Nemrég Michael Günther biomechanikus, aki korábban a Stuttgarti Egyetemen dolgozott, egy tudóscsoporttal arra vállalkozott, hogy feltárja azokat a természeti törvényeket, amelyek meghatározzák az állatok maximális futási sebességét. A Journal of Theoretical Biology című folyóiratban megjelent tanulmányban egy összetett modellt mutattak be, amely figyelembe veszi a testméretet, a lábhosszt, az izomsűrűséget és más tényezőket, hogy meghatározzák, milyen testfelépítés a legideálisabb a sebesség szempontjából.

Ez a kutatás betekintést nyújt a lábas állatok biológiai evolúciójába és mozgásmintáik kialakulásába. Az ökológusok számára segíthet megérteni, hogyan befolyásolja a sebesség korlátja a fajok eloszlását, élőhelyválasztását és közösségi dinamikáját. A robotikával és orvostechnikával foglalkozó szakemberek pedig hasznosíthatják az eredményeket kétlábú járó robotok és protézisek tervezésénél.

kiscica fut a fűben Futásra született

Korábbi kutatások, például a Myriam Hirt által vezetett, arra jutottak, hogy a sebesség kulcsa az anyagcserében rejlik: abban, ahogy a test az energiát az izmokba juttatja. Eszerint a nagyobb testű állatok gyorsabban kifogynak ebből az „üzemanyagból”, mert tovább tart felgyorsítaniuk saját testtömegüket – ez az izomfáradás jelensége. Emiatt – elméletben – egy ember gyorsabb lehetett volna, mint egy Tyrannosaurus rex.

A maximális sebességet ezek befolyásolják

„A maximális sebességet két tényező korlátozza” – magyarázza Robert Rockenfeller, a Koblenz-Landau Egyetem matematikusa, a kutatás társszerzője. Az első a légellenállás, amely minden egyes lépésnél akadályozza az előrehaladást. Mivel ez nem nő a testtömeggel, a kisebb állatok esetén ez válik a fő korlátozó tényezővé. „Ha végtelenül nehéz lennél, végtelenül gyorsan tudnál futni – a légellenállás alapján” – teszi hozzá Rockenfeller.

A második tényező a tehetetlenség – az a fizikai ellenállás, amit egy test tanúsít, amikor mozgásba akar lendülni. Futás közben ennek legyőzésére csak egy rövid idő áll rendelkezésre: a talajfogástól a láb felemelkedéséig. Ez a nagyobb testű állatoknál jelentős korlátot jelent. Így a kisebb testek előnyt élveznek.

hópárduc futás közben Hópárduc mozgásban

A kutatók szerint az ideális egyensúly a légellenállás és a tehetetlenség között 50 kg körül alakul – nem véletlen, hogy ez a gepárdok és villásszarvú antilopok átlagos súlya. A kutatócsoport kiszámolta a különböző testfelépítésekhez tartozó elméleti maximális sebességeket is 100 kilogrammos testtömegnél. Egy ekkora házi macska akár 74 km/órával is futhatna; egy óriáspók – ha a lábai elbírnák – elérhetné az 56 km/órát. Az emberi testfelépítés viszont itt sereghajtó: egy 100 kilós ember körülbelül 39 km/órára képes.

A testtömeg azonban nem minden

A lábhossz is fontos tényező. A hosszabb lábú állatok tovább tudják tolni magukat, mielőtt a lábuk elhagyja a talajt, így több idő áll rendelkezésükre a gyorsulásra.

A négylábú állatok egyébként nem is feltétlenül azért gyorsabbak nálunk, mert 4 lábuk van, hanem mert a törzsünk függőlegesen helyezkedik el, így a gravitáció teljes hatása érvényesül rajtunk. A két lábon járók merevebb gerincet fejlesztettek ki az egyensúly miatt, míg a vízszintes törzsű állatok rugalmasabb gerincet kaptak, amely elősegíti a hosszabb talajkapcsolatot.

sprinterek a rajtnál A vizsgálatok szerint a gyorsaság tekintetében az emberi test már a határainál van

Érdekes azonban, hogy az elemzéseik szerint minden állat elérheti a maximális sebessége 90%-át azelőtt, hogy kifogyna az „üzemanyagból”. Carl Cloyed, az alabamai Dauphin Island Sea Lab ökológusa szerint evolúciós szempontból a biomechanikai magyarázat meggyőzőbb, mint az izomfáradás elmélete. „Várható, hogy az élőlények adaptálódtak ehhez” – mondja, de elismeri, hogy további kísérletek szükségesek a modell megerősítéséhez.

Valaha megdönti valaki Usain Bolt rekordját? Valószínűleg igen – de nem sokkal javít majd rajta. A sprintelés biomechanikája azt mutatja, hogy az emberi test már most a lehetőségei határán van. És ha valaki egyszer mégis elnyeri a „világ leggyorsabb embere” címet, be kell érnie azzal, hogy csak az emberek között az. Az állatvilágban bizony nem vagyunk túl különlegesek.

Kövess minket!

macska képességei gyors macska

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Macskaélet

Macska dörgölőzik a gazdájával

Ezért buccolnak a gazdival a macskák

Élet
Macska húsvéti tojások között

Így nem lesz borzasztó a húsvét a macska számára

Élet
Macska samponnal, törülközőkbe csavarva

Használhatunk emberi sampont a macskán?

Élet

Ápolás