Szenzációs gyermekáldás a Fővárosi Állatkertben: ritka tigriskölykök születtek
Közzétéve: 2025. 05. 02 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 02 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Ahogy az állatkert honlapján olvasható, ugyan nem ez az első eset a történelmükben, hogy csíkos nagymacskák születtek náluk, 12 éve nem volt példa hasonlóra.
Agnes, a szibériai tigrismama április 13-án adott életet a két egészséges tigriskölyöknek, akik persze egyelőre tökéletes nyugalomban töltik a mindennapjaikat, így az állatkertbe látogatóknak még nincs lehetőségük megcsodálni őket. Néhány hét múlva azonban valószínűleg erre is lehetőség lesz.
A jelenleg 2 hetes apróságok nagyon szépen cseperednek, már a szemüket is kinyitották:
Az apróságok szülei tavaly találkoztak először; mint írják: „Agnes, az anyuka a csehországi Hluboká nad Vltavou város állatkertjében született 2021. július 5-én, és életének első éveit mindvégig ott is töltötte. Hozzánk 2024. február 1-jén érkezett. Dáriusz, az apaállat valamivel idősebb: 2017. április 21-én látta meg a napvilágot a Debreceni Állatkertben. Onnan került hozzánk tavaly április 19-én. A két állatot eleve azzal a céllal szereztük be, hogy az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) által életre hívott tigris tenyészprogram keretében szaporítsuk őket, ezzel is hozzájárulva e ritkulóban lévő nagymacskák megőrzéséhez.”
Ahogyan írtuk is, ugyan egyelőre a nagyközönség nem találkozhat a Csík Csapattal, azonban az állatkert gondoskodik arról, hogy ez idő alatt is megismerhessük őket. És nemcsak őket, hanem magát a fajt is: rendszeresen olvashatunk majd az oldalaikon az új jövevények mellett a faj szokásairól, a természetvédelmi helyzetükről, jellemzőikről, és a budapesti tigristartás gazdag múltjáról is.
A szibériai, vagy más néven az amuri tigris a tigris egyik alfaja, mind közül a legnagyobb testű. Nemtől függően 100–306 kg között mozog. Északkelet-Kínában, az orosz Távol-Keleten és valószínűleg Észak-Koreában honos. Az elmúlt években ezeken a területeken folyamatosan számontartják a populáció számát; bár voltak hullámvölgyek, úgy tűnik, hogy az állomány stabilizálódni látszik az erőfeszítéseknek hála. 2022-re az orosz Távol-Keleten élő szibériai tigrisek számát körülbelül 756-ra becsülték, ebből 200 kölyök volt. A tigris természetvédelmi státusza jelenleg is veszélyeztetett.
Az orvvadászat az amuri tigrisek halálozásának elsődleges forrása. Amikor egy nőstény tigris szembeszáll, hogy megvédje magát és kölykeit az emberekkel szemben, kiszolgáltatottá válik az orvvadász fegyverének. Az árva kölykök nagyon gyakori eredményei az ilyen jellegű összetűzéseknek. Egy 2023-ban közzétett tanulmány becslése szerint a tigrisek hagyományos élőhelyének körülbelül 700 000 négyzetkilométerén nem élnek nagymacskák. Megfelelő körülmények között a tudósok szerint az árva tigrisek felnevelhetők lennének, majd újra benépesíthetnék ezeket a területeket. Ebből is kitűnik tehát, hogy a Csík Csapat küldetése tigriséletbe vágó!
(A képek illusztrációk.)
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek