A vadmacskák ámulatba ejtő párzási rituáléi: a pumák szerelmi hívókiáltása kilométerekre is elhallatszódhat

A kutyákat is szereted?
A kutyákat is szereted?
Látogass el a We love Dogz oldalunkra is!

A vadmacskák ámulatba ejtő párzási rituáléi: a pumák szerelmi hívókiáltása kilométerekre is elhallatszódhat

Közzétéve: 2025. 05. 18 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

hím és nőstény oroszlán kedvesen néznek egymásra

Bár a legtöbb vadmacskaféle magányos életet él, párzási szokásaik összetett és meglepő dinamikákat tárnak fel, amelyek kulcsfontosságúak a túlélésük szempontjából.

A következőkben a vadmacskák rendkívül érdekfeszítő párzási rituáléiról olvashatsz részletesen, de szerencsére nem túl részletesen.

puma pár összebújva pihen Pumaszerelem

Vadmacskák párzási rituáléi

Jaguár

A jaguárok, amelyek Latin-Amerika esőerdeiben, szavannáin és vizes élőhelyein élnek, rövid udvarlási időszakot folytatnak, amelyet hangadások és szagjelölések kísérnek. A hímek és nőstények néhány napot töltenek együtt, ez idő alatt gyakran párzanak, hogy növeljék a megtermékenyülés esélyét. Ezután különválnak, és a nőstény egyedül neveli fel a kölyköket. A jaguároknál a születések gyenge évszakos ciklust mutatnak, és a körülbelül 90–100 napos vemhesség után 1–4 kölyökből álló alom születik.

jaguárok vicsorognak egymásra Párzás közben számunkra agresszívnek tűnő viselkedésmintákat figyelhetünk meg

Tigris

A tigrisek, amelyek a legnagyobb testű nagymacskák, hasonló mintát követnek. A hím és nőstény tigrisek csak rövid időre egyesülnek, amikor a nőstény jelzi, hogy készen áll a párzásra. A lányok, amennyiben elérkezettnek látják az időt, vagyis tüzelnek, az erdőben barangolva jellegzetes hangon hívják a fiúkat, mellette pedig, hogy biztosra menjenek, szagnyomokat is hagynak. A hím ilyenkor szintén elkezdi hívni a nőstényt, amely kérdés és válaszadás addig folytatódik, amíg végül egymásra találnak. Ha a nőstény érdeklődést mutat, egy halk, fújtatásszerű hanggal reagálhat a hím közeledésére.

Ha mélyebbre merülnél a tigrisszerelemben, ebben a cikkben Boriszról írtunk, aki 200 km-t gyalogolt, hogy egyesülhessen régi szerelmével, Szvetlánával.

ritka fehér tigrisek Ritka fehértigris-pár

Puma

A pumák – akiket tévesen gyakran a nagymacskák közé sorolnak – hosszú udvarlási időszakon mennek keresztül, amely jellemzően több napig tart. A pár együtt járja a térséget, játszanak, és több százszor is párosodnak. A nőstények egy hangos, ismétlődő, rekedt hangadással, az úgynevezett „caterwaullal csalogatják magukhoz a hímeket. (Nyílt terepen ez a hang akár több kilométerre is hallható.) A hímek saját hangadásukkal válaszolnak, majd azonnal nyakukba veszik a lábukat, és elindulnak a nőstény után.

1:15-höz tekerve meghallgathatod a jellegzetes hangot:

Leopárd

A leopárdok alkalmazkodó és rejtőzködő természetükkel titokzatosságot visznek még a párzási viselkedésükbe is. A párzó párokat gyakran játékos interakció közben figyelik meg, mielőtt ténylegesen a tárgyra térnének. Érdekesség, hogy a hím mindvégig a nőstény irányítását követi a rövid együtt töltött idő alatt.

Így csábít el két leopárdnővér egy hímet – többször is:

Oroszlán

A hím oroszlánok gyakran hangos üvöltéssel próbálják magukhoz vonzani a nőstényeket, illetve kijelölni területük határait más hímekkel szemben. A szavannák királyairól valószínűleg mindenki tudja, hogy társas csoportokban élnek, amelyeket falkáknak nevezünk; ezek több nőstényből, kölykökből, és egy vagy esetleg több hímből állnak. Ez azért érdekes, mert a falkán belül élő hímek is gyakran bocsátkoznak egymással harcokba, hogy megtartsák vagy megszerezzék az uralmat, ugyanis a legerősebb, domináns hímnek van a legnagyobb esélye arra, hogy párosodjon a nőstényekkel, és tovább örökítse önmagát. A párzás után a nőstény oroszlánok gondoskodnak leginkább a kölykökről, de ritkán az apa is kivesz valamennyi részt a nevelésből.

oroszlánpár összebújva

Kis testű macskafélék

Sajnos a kisebb testű vadmacskákról kevesebbet tudunk: ez egyrészt annak köszönhető, hogy a kutatáshoz szükséges támogatási pénzeket nehezebb megszerezni rájuk, másrészt rendkívül rejtőzködő életet élnek.

A teljesség igénye nélkül a vörös hiúzokról azonban tudják, hogy magas hangú, visító kiáltással hívják a társukat, velük ellentétben a karakálok hímjei azonban csendesen lopakszanak a nőstények területén, és szagjelzésekkel próbálják magukra irányítani a figyelmet. A margay, más néven a hosszúfarkú macska nőstények több hímmel is párosodnak, így egy alomban akár több apától származó kölyök is lehet, ami növeli a genetikai sokféleséget. Ennek a neve szuperfekundáció, és házi kedvenceinknél is megfigyelhető, valamint meglepő lehet, de az embereknél is előfordulhat.

Kövess minket!

nagymacska macskaféle macskafélék vadmacska

Kapcsolódó cikkek